Oprava automatických převodovek Aisin Warner, DSG, ZF

Automatická převodovka neboli automat je samočinné řazení, které vzniklo na popud potřeby samočinné volby rychlostních stupňů u vozů, u nichž by nevyhovovalo klasické mechanické řazení a citlivé ovládání spojkového pedálu by bylo spíše nutným zlem. První krok ve vývoji samočinné převodovky učinil v roce 1905 německý inženýr Hermann Föttinger, vynálezce hydrodynamického měniče, který násobí krouticí moment motoru a předává vyrovnaný a spojitý výkon na hnací nápravu vozidla.

ZF 6HP26.PNG
Autor: ZF_Automatik_6HP26.JPG: Original uploader was Ralf Pfeifer at de.wikipedia
derivative work: Selit (talk) – ZF_Automatik_6HP26.JPG, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Tento měnič je základem hydrodynamické automatické převodovky, která je nejrozšířenějším samočinným řazením na světě. S příchodem elektronických řídících jednotek se do běžného provozu začaly rozšiřovat automatizované převodovky, kdy se jedná o klasickou převodovku, jejíž spojku ovládá elektronika a místo páky hýbou kolečky servomotory, a dvouspojkové převodovky DSG (zkratka anglického výrazu Direct Shift Gear). Poslední kategorií je převodovka s variátorem neboli převodovka s plynule měnitelným převodem, kterou využívají skútry a vozy s hybridním pohonem. Každá ze jmenovaných samočinných převodovek má své výhody i nevýhody. Jejich společným znakem je absence spojkového pedálu, který u všech možností pozbyl své funkce. U samočinné převodovky není navíc nutné si lámat hlavu nad tím, jaký převodový stupeň musí být zrovna zařazen.

Poruchy jsou mnohdy způsobeny jejím nesprávným používáním. Velmi častou příčinou její nefunkčnosti je časté řazení, které opotřebovává obložení pásových brzd a spojkových lamel sekcí jednotlivých rychlostních stupňů.

Proto je velmi důležité po ujetí prvních 80 000 kilometrů vyměnit olejovou náplň včetně filtru. Uškodit může také použití jiného oleje, než je pro ten daný typ převodovky doporučen, případně jeho nedostatečné množství.

V našem servisu Auto Convert s.r.o. opravujeme jak automatické tak i manuální převodovky na všechny typy osobních i užitkových automobilů.

Máte problém s převodovkou, nebo potřebujete jen poradit? Neváhejte nás kontaktovat.